top of page
Z  8.jpg

Merhaba,ben Vedat YILDIZ.Eski adıyla İDGSA (İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi) yani Mimar Sinan Üniversitesinden 1984 yılında, İç Mimar olarak mezun oldum.O yıldan bu yana mesleğimin yanında her zaman suluboya benimleydi.

1998 yılına kadar devamlı resim yaptım.Kişisel vede karma sergilerim oldu.Bunlardan 5-6 tanesi kişisel sergiydi.

1998-99 yılından sonra hem yurtiçi,hem yurtdışı olmak üzere,tamamen mimarlık çalışmalarına yöneldim.Taki 2014-15 yılına kadar resim yapamadım.

Resimle uğraşmak,kendi mesleğimi yapmamda müthiş derecede yardımcı oldu.Bu konuda çok şanslı olduğumu söyleyebilirim.

Üç boyutlu düşünmede Akademinin eğitiminden çok faydalandım.Perspektif vede tasarı geometrinin bana neler kazandırdığını anlatamam.

Kurşun kalemim her zaman cebimdeydi.Ben kalemsiz yapamam.İnanırmısınız,kalemsiz kendimi ifade etmekte çok zorlanırım.Kalem yanımdaysa,ifade etmek çocuk oyuncağıdır benim için.Yabancı dil bilmekmi ? O da nedir,ona hiç ihtiyaç duymadım kalem elimdeyken.İşte o kadar çok bağlıyım kaleme,resim yapmaya vede müziğe.

Resim yapmak,dünyanın en zor işi,evet bu doğru.Bu konuyla ilgili,meşhurların bir ton sözü,lafı var.Bu,insanın içinden gelen bir dürtü.Sana yap diyor,sende başlıyorsun yapmaya.Nasıl yapacağını düşünüyorsun.Fotograf çekiyorsun,kitaplar okuyorsun,internette araştırıyorsun.Kalemle tasarlamaya başlıyorsun.Çiziyorsun ama devamlı.Bir figürü,yapıyı oturtmak için çiziyorsun,devamlı.Aa birde bakıyorsun aradan 40 sene geçmiş,hassiktir.

Z  1.jpg
Z  4.jpg
Z  6.jpg

Bunun için resim yapmayı istiyorsanız ilk denemeden sonra başarısız oldunuzsa,bol miktarda küfredin,evet küfredin.Fırlatıp atın her şeyi.Yapacak adam,aradan biraz zaman geçtiğinde yine deneyecektir.İşte o an,sen bu işi yaparsın anlamına gelir.Kaç tane arches kağıdını yırttığımı hatırlamıyorum bile.

Önce düşünün,sonra çizmeye çalışın.Kopya da yapabilirsiniz.Bir çok ressam birbirlerinin yaptığı resmi kopya etmiştir.Hatta bazıları kendi yaptığı resmi 50 defa bir kez daha yapar,sonrada satar.Bu duruma ne denir bilmem.Umurumdada değil.Önemli olan resim yapmak değil mi ? Bu işte jilet gibi boyamaya önem vermeyin.

Bırakın boya aksın,fırçayla didişmeyin.O ne yapacağını bilir,yok benim dediğimi yapacaksın diye zorlamayın.O kendi bildiğini yapacaktır.Fırça bir değdiği yere bir daha gelmek istemez.Sadece 

o değil,su,pigment.nasıl davranacağını bilir.Bir daha diyorumki ,Senin salaklık etmene asla izin vermez.Dahada zorlarsan,fırça gelir gözüne girer tersten.Sen sadece ona rota göster.Gerisini su,boya ve fırçaya bırakın.

O birlikteliği yakalarsanız şayet,Tanrım,işte o zaman yada o zamanı nasıl tarif ederler bilemem.Kendinizi baya iyi hissediyorsunuz.Nezle ,grip,corona vs. bir şey kalmıyor.Havalarda uçuyorsunuz.Bazan tepe üstü indiğiniz oluyor,ama devam ediyorsunuz.İşin tuhaf tarafı,mutlu olmayı bir insan bu kadarmı hisseder,işte öyle bir şey.Bazıları gibi kendinizi,bulunmaz hint kumaşı da sanmayın ama.

Ya,resim yapmakda böyle bir şey işte.

Kolay gelsin sizlerede.

Z  7.jpg
Z  3.jpg
Z  5.jpg
bottom of page